زندگی در مکان ها و مناظـر شهـری در شب نیز جریان دارد و  فقط مختص روز نیست.  چندان اغـراق آمیـز نیست اگـر امـروزه واژه “جامعه 24 ساعته” را به عنوان معـرف دنیای جدید، در نظر بگیریم. احیای زندگی شبانه شهرها ملزم به حضور نور و به تبع آن روش های مختلف نورپردازی است.

فضای شهـری مانند  هر فضای دیگری، عناصـر محدود کننده  و عناصر مستقر در فضا دارد که توسط آنها قابل شناسایـی می‌شود و شخصیت کلی فضا تابـع چگونگی و نظم حاکـم بین این عناصر است. لذا، نـورپردازی ایـن عناصـر در شب در راستای حفظ و تقویت شخصیت فـضا، یکـی از الزامات طراحـی شهـری است.

در یک دسته بندی کلی می توان گفت عناصر یک فضای شهری که بسته به مکان، نورپردازی می شوند، شامل سطوح، احجام و فضاها هستند. کف، سقف و بدنه ها بصورت افقی و عمودی، سطوح تعریف کننده فضای شهری هستند. دیگر عناصر مستقر در فضا مانند گیاهان، مجسمه ها، آب نماها و سایر مبلمان شهری نیز در واقع احجامی هستند که در فضا قرار دارند. در کنار موارد عنوان شده، فضایی که رفتارها و فعالیت ها در آن رخ می دهد نیز از دیگر عناصر فضاهای شهری هستند که می توانند مورد توجه قرار بگیرند.

امروزه روش ها و تجهیزات نوین نورپردازی تأثیرات فراوانی بر ظاهر شهـرها و رونـق اقتصادی صنایع از طـریق تبلیغات داشته است. ورود تکنولوژی و روش های گوناگون نورپردازی این امکان را برای طراحان فراهم می آورد تا علاوه برتأمین روشنایی فضاها و مکان های شهـری،  فاکتورهای گوناگون دیگر مانند جذابیت، تنوع، تعامل محیطی و… را در طراحی نورپردازی این فضاها مد نظر قرار دهند. بنابراین لازم است تا نورپردازی و طراحی روشنایی شهری بعنوان مکمل یکدیگر در راستای نیل به اهداف زیر باشند:

  • کمک به شناسایی و خوانایی نقاط عطف شهری
  • زیباسازی محیط شهری در عین حفظ هویت شهری
  • تسهیل در شناسایی نشانه ها، مسیرهای عبوری و مناطق پر تراکم
  • ترویج ایمنی محیط در شب
  • تشویق به استفاده شهروندان و گردشگران از فضاهای شهری در شب

 

در نورپردازی فضاهای شهری،  یکی از نکات بسیار مهم در طراحی نـورپـردازی، توجه به روشنایـی محیطی، تاثیرپذیـری المان از نـورهای محیطی، آلودگی نـوری و تداخل روشنایی قسمت های مختلف فضا می باشد. در بسیاری از پـروژه های نورپردازی شاهد آن هستیم که عدم تـوجه به نکات فـوق باعث می شود تا اجـرای نورپردازی بر روی المان یا فضایی خاص جذابیت بصری نداشته و نتیجه نهایی با طراحی اولیه بسیار متفاوت باشد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

به اطلاعات بیشتری نیاز دارید؟

فهرست