در طراحی نورپردازی بنای تاریخی، وظیفه طراح نورپرداز در گام نخست حفظ اصالت و هویت بناست.

گردشگران و علاقه مندان به بناهای تاریخی، برای بنا آنگونه که هست، ارزش بالایی قائلند. در نتیجه طراح نورپرداز با اجتناب از تحمیل هرگونه نظر شخصی در طراحی، باید بنا را همانگونه که هست نشان دهد.

پس از طراحـی نورپردازی بنای تاریخـی با حفظ هویت آن، در گـام بعدی باید این نکته را درنظر داشت که نقاط قوت و وجوه متمایز بنا نمایش بیشتری داشته باشند.انتخاب تجهیزات مناسب و همچنین جانمایی و نصب صحیح تجهیزات بـرای نیل به این هدف بسیار حائـز اهمیت است. از سوی دیگر طراح نورپرداز باید با هوشمندی از افراط در برجسته نشان دادن این نقاط بپرهیزد.

یکی از مهمترین نکـات در نـورپردازی بنای تاریخی، سعی در جای گذاری صحیح منابع نـوری است.  منابع نوری باید به گـونه ای درنظـر گرفته شوند که  برای نصب  آن ها نیاز به تخریب بنا نباشد و هم چنین باعث ایجـاد خیرگی و از بین بردن عناصـر معماری بنا نباشد. این نکتـه در تمـام مراحل نـورپردازی ( از طراحی تا انتخاب منبع نور و نصب و اجرا ) باید درنظر گرفته شود.

تصویر فوق مربوط به نورپردازی عمارت دروازه قرآن شهر شیراز است که توسط جناب مهندس همراه قشقایی طراحی و اجرا گردیده است   که برنده جایزه بین المللی طراحی نورپردازی در بخش اعلام افتخاری پروژه های تاریخی و میراثی نورپردازی در مسابقات جهانی و بین المللی LIT Lighting design Awards 2019 (Honorable Mention In Heritage Lighting)کشور آمریکا شده است.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

به اطلاعات بیشتری نیاز دارید؟

فهرست