نور یک ابزار بیان معماری است که علاوه بر  ادراک معماری،  بر سایر ابزار های بیان معمارانه نیز تاثیر می گذارد. سناریویی که برای نور مطلوب ساختمان در روز و در شب در نظر گرفته می شود، در پیدایش حال وهوای حاکم بر بنا نقش دارد و همان اهداف کلی که در گام اول بدست آمدن کالبد روحی بنا است را شکل می دهد. از این رو توجه به سبک معماری بنا در طراحی نورپردازی نما بسیار حائز اهمیت است.

نور نامرئی است تا زمانی که به یک شی یا سطح برخورد کند و واسطی است بین چشم بینندگان و اثـر یک معمار. نـور تـوانایی خلق یک اثر، پـویایی و ایجاد حس های مختلف را به مهندس نـورپـرداز می دهد. مهندسی و طراحی نـورپـردازی به یک مکمل خلاقانه بـرای طراحی معماری تبدیل شده است که بهبود دید ، فرم ، سناریـو و رنگ را تکمیل می کند. دانش تخصصی، تجربه و البته استعداد یک مهندس نـورپرداز الگویی برای روشنایی خلق می کند که  بطور یکپارچه اهداف و مفاهیم پروژه را ترسیم می کند.

نـورپـردازی باید هدفمند باشد و باعث زیبایی هـر چه بیشتر بنا شود. هماهنگی رنگ نور ها با رنگ متریال های انتخاب شده، یکی از مهم ترین مواردی است که باید در هنگام برنامه ریزی برای نورپـردازی به آن توجه کرد.

برای نـورپردازی نمای خارجـی یک ساخـتمان  ابتدا باید احجام، نوع کاربری و فرم یک ساختمان مورد توجه قرارگیرد سپس باید برای نوع نورها ، شدت و جهت انتشارآن ها تصمیم گرفته شود.با انتخاب مناسب منابع نوری و همچنین جای گذاری صحیح آن ها در نمای خارجی ساختمان می توان منظره و دید زیبایی از نمای خارجی ساختمان در شب ایجاد کرد.

حس پویایی، زنده بـودن و زیبـایی ساختمـان ها در شب به وسیـله نورپردازی ساختمان به وجود می آید، در نورپردازی نمای ساختمان اصلا لازم نیست تمام نمای خارجی ساختمان را روشن کرد. بلکه باید تنها بر روی نقاط مهمـی از نـما تاکید نمود. به عبارت بهتـر نباید با نـورهای مختلف پدیده شلوغی یا آلودگی نوری ایجاد شود بلکه باید با منابع ملایم و مناسب یک منظره زیبا از نمای خارجـی ساختمان در شب ایجاد نمود بطوری که ماهیت معماری بنا حفظ شود.

نورپردازی برج

تجهیزات نـورپردازی وفن آوری محصولات روشنایی، همانند سایر بخش های صنعت الکتـرونیک با سرعت بسیار زیاد در حال تـوسعه هستند. مهندسین نـورپردازی که بطور تخصصی و حرفه ای در این حوزه فعال هستند،همواره دانش و اطلاعات خود را به روز میکنند، از محصولات جدید و متد های روز مطلع هستند و در طراحی  های خود ازآخرین و مقرون به صرفه ترین تکنولوژی ها استفاده میکنند. با همکاری یک مشاور روشنایی مستقل در پروژه، شما به توصیه های یک فروشنده تجهیزات روشنایی که محصولات و اطلاعات  محدودی دارد اکتفا نکرده و فـارغ از تضادهای سلیقه ای، طـرحی جامع  و  بر اساس تحقیقات ،تخصص و محاسبات دریافت می کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

به اطلاعات بیشتری نیاز دارید؟

فهرست