امروزه محفظه ها و اتاقک های پیش ساخته ای به نام انکوباتورها و فیتوترون ها طراحی و ساخته شده اند که عمل شبیه سازی محیط را در مقیاس های مختلف انجام می­دهند. به طور کلی از دو نوع منبع نوری در این محفظه ها و گلخانه ها استفاده می شود:

  • لامپ­های بخار گازی
  • LED ها

رنج گسترده ای از لامپ های بخار گازی در گلخانه ها استفاده می شود، در بعضی از گلخانه ها و در عموم محفظه هایی که در داخل ایران ساخته می شوند، استفاده از لامپ های فلورسنتی خاص (که طول موج های خاصی را جهت رشد گیاهان ساطع می­کنند) بسیار رواج دارد. در فضاهای بزرگتر مانند سوله ها استفاده از لامپ های متال هالاید یا سدیم پرفشار رواج بیشتری دارد. (شرکت­هایی مثل Philips و GE لامپ های HID و HPS مخصوص پرورش گیاهان را عرضه می­کنند.)

توجه به این نکته حائز اهمیت است که این لامپ­ها علاوه بر تولید نور با طول موج­های خاص، به هرحال امواج UV هم تولید می­کنند که خارج از بازه­ی PAR-Light است و در رشد گیاهان هیچ نقشی ندارد.

با توجه به اینکه LED ها UV و IR تولید نمی­کنند، بازدهی و طول عمر بالایی دارند و به راحتی می­توانند رنگ نورهای مناسب را تولید کنند، امروزه به شدت در صنعت پرورش گیاهان مورد استفاده قرار میگیرند. عدم تولید حرارت زیاد عاملی است که باعث شده تا از LED ها در مواردی که منبع نوری را در نزدیکی گیاه قرار می­دهند، بسیار استفاده شود.

البته در جایی هم شرکت Philips ترکیبی از لامپ HID خود با LED خاصی که برای قرار دادن در بین گیاهان طراحی شده را پیشنهاد کرده است و از این ترکیب به عنوان وضعیت برد برد یاد کرده است:

  • مناسب برای محیط زیست
  • صرفه­ اقتصادی از نظر هزینه ی تولید محصول
  • ایده آل برای گیاهان

نویسنده مقاله : محمد ملک آرا

هرگونه استفاده از مقالات با ذکر منبع بلامانع است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

به اطلاعات بیشتری نیاز دارید؟

فهرست