پدیده ی فوتوسنتز، پدیده­ای است که در آن گیاه انرژی دریافتی از نور را به انرژی های شیمیایی مورد نیاز برای رشد گیاه تبدیل می­کند. در این فرایند علاوه بر نور،  وجود آب و دی اکسید کربن دیگر پارامترهای تاثیر گذار هستند.

بهره­ عمل فوتوسنتز به فرکانس نور، شدت نور، دمای محیط، میزان کربن دی اکسید موجود در فضا و آب موجود در خاک وابسته است. حساسیت گیاهان نسبت به طول موج نور با حساسیت انسان ها نسبت به طول موج نور کاملا متفاوت است. چشم انسان بیشترین حساسیت را نسبت به طول موج  555nm دارد اما در گیاهان این امر به گونه ی دیگری است و بیشترین حساسیت نسبت به رنگ نور های آبی و قرمز است.

شکل سمت راست حساسیت چشم انسان و شکل سمت چپ حساسیت گیاهان نسبت به طیف های نوری را نشان می­دهد.

عمل فوتو سنتز گیاهان در بازه ی نوری 400-700 nm  اتفاق می­افتد که به این بازه PAR ( Photosynthetically Active Radiation ) می­گویند. فوتون هایی که در این بازه نوری هستند با یکای umol/m2.s سنجیده می شوند.

به مجموعه ذرات و فوتون های نوری که در بازه ی PAR-Light قرار دارند و در طول یک روز جذب می­شوند DLI (Daily Light Integral) گفته می­شود. میزان DLI مورد نیاز گیاهان مختلف با یکدیگر متفاوت است.

به مفهومی که از آن برای بررسی عکس­ العمل گیاه نسبت به طول روز استفاده می­شود فوتوپریودیسم می­گویند. دسته ای از گیاهان برای رشد مناسب به نور زیاد احتیاج دارند که به آن ها روز بلند (شب کوتاه) گفته می ­شود (مانند گل­ها و گیاهانی که در فصل تابستان می رویند و گل می دهند). دسته ای دیگر از گیاهان برای رشد مناسب به نور کمی احتیاج دارند و نور زیاد می تواند باعث ریزش برگ ها و عدم محصول دهی آن ها شود که به آن ها روز کوتاه (شب بلند) می­گویند. در صورتی که بتوان شرایط مناسب نوری، دمایی و رطوبتی را در گلخانه ها فراهم کرد، می­توان شاهد رشد، رویش و گل­دهی و محصول دهی گیاهان در خارج از فصل آنها بود.

 

 

نویسنده مقاله : محمد ملک آرا

 

هرگونه استفاده از مقالات با ذکر منبع بلامانع است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

به اطلاعات بیشتری نیاز دارید؟

فهرست