در بخش اول این مقاله اشاره کردیم که از بین ریتم های حیاتی بدن، ریتم Circadian Rythm که از روشنایـی محیط بسیار تاثیـر می پذیرد، باعث تنظیم درجـه حرارت بدن، فشارخـون، خواب و بیداری، میزان هـوشیاری، ترشحات هورمونـی و تقسیمات سلولی در بدن می شود. نور مناسب بویژه نور خورشید تنظیم کننده این ریتم است که مانع تولید هورمـون ملاتونین (هورمونی که باعث ایجاد حس خواب آلودگی در بدن است) می شود . نگرانی ها در خصوص نور نا مناسب بر سلامتی بدن انسان از  آن جهت اهمیت پیدا می کند که می تواند موجب اختلال در تقسیمات سلولی بدن شود و نهایتا منجر به بیماری های مختلف مانند سرطان شود.

از طرفی علاوه بر تاثیر بر ریتم های بدن، نورهای مصنوعی می توانند تاثیرات مختلفی بر چشم و پوست انسان ها داشته باشند؛ بدین منظور قوانیـن و استانداردهای مختلفـی برای جلوگیری ازتاثیرات مخرب روشنایی نـوین بر چشم و پوست انسان تدویـن شده اند. استاندارد IEC62471 مربوط به بررسی تاثیرات Photobiological نور بر چشم و پوست اشخـاص و همچنیـن آزمـون ها و محدودیت های مربوطه می باشد. در این استاندارد عنـوان شده که محدودیت های  اعلام شده به خطرات بالقـوه اشاره دارند، اما این خطرات بالقـوه با توجه به فاکتورهای مختلف مثل چـراغ مورد استفاده، می تواند به خطرات بالفعل تبدیل شوند و یا بطور کلی از بین بروند.

در بررسـی یک منبع نور از نظر Photobiological ، 8 پارامتر اندازه گیری می شود که تحت عنوان Exposure Limits شناخته می شوند. پس از انجام آزمون های مربوط، لامپ ها ( یا چراغ ها ) به 4 دسته تقسیم می شوند:

Exempt Group

Risk Group1

Risk Group2

Risk Group3

مطابق با Technical Report های اتحادیـه اروپـا، منبع نـوری زمانـی مـی تواند برای روشنایـی عمومـی مـورد استفاده قـرار بگیـرد که در دستـه Exempt Group قرار بگیرد.

 

نویسنده مقاله : محمد ملک آرا

هرگونه استفاده از مقالات با ذکر منبع بلامانع است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

به اطلاعات بیشتری نیاز دارید؟

فهرست