تحقیقات نشان می دهد که شدت نور، منبع، رنگ، جهت و شیوه توزیع نور در محیط های متفاوت، بر رفتارها، روحیات، بازدهی و کارآیی انسان تاثیر می گذارد.

نور طبیعی و ارتباط بصری با محیط  خارج باعث

  • افزایش کارایی و بازدهی
  • 2) کاهش اضطراب
  • بهبود رفتار
  • حفظ و افزایش سلامتی و آسایش می شود.

ادراک ما از فضا و محیط اطراف وابسته به میزان نور و روشنایی آن است، از طرفی این عامل کیفیت های احساسی بسیاری دارد که ممکن است بر خلقیات افراد تاثیر گذار باشد.

فرآیند ادراک روشنایی، امری فردی است که به ویژگی های احساسی کاربران و به شرایط محیطی فضای پیرامون آن ها بستگی دارد. با توجه به ارتباط گسترده  بین آنچه چشم می بیند و آنچه سیستم عصبی درک می کند، بنظر می رسد نور تاثیر بسیار مهمی بر تنظیم ریتم های حیاتی بدن انسان داشته باشد.

بطور کلی ریتم های حیاتی بدن انسان، به چرخه ی شب و روز، چرخه حرکت ماه و چرخه فصل (یعنی سه ریتم ژئوفیزیکی اصلی موجود در طبیعت) وابسته اند. در این بین ریتم 24 ساعته ( Circadian Rythm ) بیشتر مورد توجه قرار دارد. زیرا این ریتم مستقیما عامل اصلی در ارتباط با چرخه شب و روز یا تاریکی و روشنایی است.

در همین رابطه تحقیقی درباره کارگران شیفتی در آمریکا انجام شده است که در نتیجه آن کارگرانی که در کارخانه های بدون پنجره بودند، نسبت به کارگران مشابه در کارخانه های با پنجره، بیشتر در معرض سردرد، بی حالی و بیماری اند. نبود ارتباط با خارج و نور روز ممکن است باعث بروز خستگی های مفرط، بی خوابی و افسردگی های فصلی شود.

 

نویسنده مقاله : محمد ملک آرا

هرگونه استفاده از مقالات با ذکر منبع بلامانع است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

به اطلاعات بیشتری نیاز دارید؟

فهرست